флот

12 жовтня 1917 року, першим серед кораблів Чорноморського флоту міненосець “Завидний” підняв український прапор і відмовився його спускати

Як повідомляє DroBro з посиланням на gazeta.ua з 72 членів екіпажу більше половини були українцями.

“Ми, українці ескадреного міноносця “Завидний”, підняли свій національний український прапор на гафелі для того, щоб показати, що, незважаючи на віковий гніт, все-таки живі сини нашої славної неньки-України. Ми не спустимо піднятий прапор в тих пір, поки живі ми і існує мінононсец “Завидний” – такий маніфест команди есмінця опублікували в усіх газетах Криму.

Після лютневої революції 1917 року українізація охопила Чорноморський флот. Навесні в Севастополі діяли Українське Чорноморське товариство на чолі з директором однієї з місцевих гімназій В’ячеславом Лощенко, військовий клуб ім. Івана Сірка та інші організації. На мітингах матроси-українці вимагали визнати Центральну Раду і українізації Чорноморського флоту. На українську сторону перейшли 9 лінкорів, 7 крейсерів, 18 есмінців, 14 підводних човнів, 16 сторожових і посильних кораблів, 11 військових транспортів і плавучих баз.

флот

Після проголошення Української Народної Республіки майже половина кораблів флоту підняли українські прапори, а в Севастополі відбувся військовий парад.

DroBro: 450-тонний міноносець “Завидний” спустили на воду 1903 року. Під час Першої світової війни брав активну участь в набігових операціях, ніс блокадну службу біля берегів Туреччини, виставляв міни у протоці Босфор.

Морський міністр Московії Дмитро Вердеревський відреагував на цю заяву 17 жовтня телеграмою до Центральної Ради. У ній підкреслював, що підняття на кораблях Чорноморського флоту українських прапорів є актом сепаратизму. “Чорноморський флот, який являється московською спадщиною, не повинен піднімати на кораблях ніякого прапора, крім імперського” зазначалося в телеграмі міністра.

До Нового року більшовики за допомогою терору і агітації змогли захопили майже весь Чорноморський флот. Уже в грудні всі кораблі мінної бригади, крім міноносця “Завидний”, підняли червоний прапор. “Завидний” доплив до Одеси, але там його захопили більшовики, в листопаді 1918 перейменований в “Полковник Шрамченко”, потім – в “Марті”, через сім років виведений зі складу флоту і списаний.

Від admin