Спікер оборони півдня Наталія Гуменюк застерегла журналістів, блогерів та нардепів
Схаменіться в погоні за сенсацією та від поширення неперевіреної чи несанкціонованої військовим командуванням інформації про події на фронті. Про це заявила речниця в інтерв’ю «Детектору медіа», передає DROBRO.
За словами Гуменюк, особливої гостроти набуває проблема витоку інформації, яка шкодить військовим операціям, наприклад, коли «з подачі депутатів і блогерів почали обговорювати звільнення одного із сіл на південному напрямку, тоді як навколо нього ще точилися бої, ці бравурні заяви спровокували ворога кинути сили саме на цей напрямок».
Вона зазначила, що замість просування ЗСУ отримали жорстокі бої та ризик для місцевих.
«Ось такий жахливий результат – чиїсь лайки й рейтинги ціною людських життів», – наголосила Гуменюк.
Вона сказала, що важливо усвідомлювати, що в умовах воєнного стану передчасне, більше дозволеного розголошення інформації може коштувати комусь життя.
“А ще в деяких журналістів є побоювання, що військові зацензурять шедевральний матеріал… Особисто я вважаю одним із досягнень нашого центру, що ми до цього не скотилися. Навпаки, ми винайшли особливий стиль, як розповісти, не розголосивши, як показати, не розкривши… зайвого. Хоча, задля справедливої й об’єктивної оцінки, скажу, що до нас стали дослухатися й поважати звернення, приміром, про потребу в інформаційній тиші. Дякуємо!» – зазначила Гуменюк.
Вона уточнила, що саме для захисту людей від хибної інформації, пов’язаної з подіями на фронті, було створено Об’єднаний координаційний пресцентр Сил оборони півдня України.
«Це офіційне вповноважене джерело інформації, яке повідомляє рівно стільки й тоді, коли потрібно. Якщо простими словами, це виглядає так: “Люди, ворог атакував (чим, звідки – всім же цікаво), пошкоджено чи зруйновано (називаємо що, але не розкриваючи зайвих деталей), постраждалі (називаємо, як треба)». І обов’язково зосереджуємо увагу на тих загрозах, які можливі або як наслідок, або в перспективі через зміну тактики ворога. Тобто вже формується культура подачі матеріалів в умовах війни», – пояснила Гуменюк.
На її думку, одним із досягнень центру стало напрацювання алгоритму освітлення та створення фото- та відеоконтенту на тих об’єктах, куди не пускають цивільних журналістів.
«Ми знімаємо достатній відеоряд, записуємо коментарі, живі емоції учасників подій, але не допускаємо на об’єкт сторонніх і не орієнтуємо ворога. Такий матеріал оперативно збирається, формується й надається журналістам у вільний доступ для створення власних сюжетів. Це допомагає забезпечити й висвітлення, й обмеження в умовах воєнного стану», – розповіла Гуменюк.
Підпишись на наш Facebook DroBro7/24. Активність в соцмережах (підписка, вподобайка, репост, коментар). Підтримайте наші групи.
Разом до перемоги!!!
Коментуючи проблему блогерів, які стали військовими експертами, і військових експертів, які стали блогерами, вона зізналася, що для неї це “явище із задзеркалля”.
«Поясню: якщо ти експерт-експерт, то чому ти не у складі Сил оборони, чому не вкладаєш свій потенціал у перемогу в найефективніший спосіб? Боїшся відповідальності? Бо за висновки і пропозиції, рішення та їхнє втілення треба відповідати. А не просто проголосити, що ти, мовляв, знаєш, як краще зробити. За такі балачки відповідати не треба, але створити враження, блиснути розумом можна. Воєнний експерт, якщо він справжній, у такій ситуації співпрацюватиме саме з армією та Міноборони, це очевидно. Якщо ні, то це не більше, ніж самопіар», – додала Гуменюк.