Підбір лінз для очей далеко не такий простий, як здається
Вони однакові тільки на вигляд, проте перед їх покупкою потрібно врахувати десятки характеристик, щоб уникнути погіршення зору https://glazok.net.ua/. Великої уваги заслуговують такі властивості, як:
- Оптична сила
- Матеріал
- Фактура (жорсткість)
- Призначення
- Тривалість носіння
- Колір
Для того щоб визначитися з відповідними характеристиками, спочатку потрібно пройти діагностику зору та врахувати такі параметри, як:
- внутрішньоочний тиск,
- кривизна рогівки,
- робота м’язів очей,
- кількість діоптрій,
- периферичний зір.
Отримати такі дані неможливо в домашніх умовах, тому потрібне відвідування фахівця. Отримавши рецепт лікаря, можна сміливо вирушати в магазин і купувати оптику.
Самостійний підбір лінз небезпечний тим, що ви не завжди можете знати про захворювання, при яких не рекомендується носити контактні лінзи. Краще віддати перевагу окулярам, якщо у вас:
- алергія;
- глаукома;
- підвивих кришталика;
- косоокість;
- порушення у виробленні слізної рідини;
- запалення очного апарату.
За кордоном придбати вироби можна лише за рецептом, який видав лікар-офтальмолог. У нашій країні купити оптику, що цікавить, може будь-хто охочий. Але це зовсім не означає, що ви можете експериментувати зі своїми органами зору. Якісний результат забезпечить лише консультація та допомога лікаря-офтальмолога. Діагностика зору займає 20 хвилин.
Розшифровка позначень на упаковці
Вирішивши вибрати контактні лінзи, завжди враховуйте позначки, що присутні на упаковці. За ними ви зможете визначити, чи підходять вам вироби або порадьтеся попередньо з лікарем:
D – показник оптичної сили, виражений у діоптріях.
BC – показник базової кривизни (від 8,4 до 8,6 мм). Якщо цей параметр буде підібраний правильно, носіння не викликає дискомфорту.
DIA – показник діаметра (від 14 до 14,2 мм).
Dk/t – показник ступеня кисневопроникності. Вважається, що чим він вищий, тим краще. Матеріал повинен забезпечити хорошу проникність повітря.
На упаковці може додатково зображуватись сонце. Це показник того, що ваші очі отримають захист від негативного впливу ультрафіолету. Пісочний годинник та цифри показують, на який час розрахована модель. Час звітує з того моменту, як ви розкрили коробку, порушили її цілісність, а не тоді, коли вирішили надіти вироби.
Матеріал для створення
Поставивши собі завдання підібрати лінзи для очей, зверніть увагу, що вони створюються лише з двох основних матеріалів:
- гідрогель;
- гідрогель із силіконом.
Найважливіша характеристика будь-якого матеріалу – можливість пропускати кисень. Вагомою частиною гідрогелю є рідина, що забезпечує постачання повітря для рогівки https://glazok.net.ua/. Чим більше до складу входить води, тим більше кисню надходитиме. Такі оптичні вироби оптимальні для зорового органу, але зазвичай є одноденними – термін придатності таких лінз 1 доба.
Моделі на основі гідрогелю із силіконом здатні доставляти кисень до слизової оболонки, використовуючи силіконову масу. Від цього показника залежить те, чи добре очі будуть дихати. Ще одна перевага таких виробів полягає в їхній довговічності. Їх можна використати від одного тижня до одного місяця. Час допустимого носіння вказується на упаковці. Одні зразки розраховані на те, що їх не зніматимуть добу, інші ж, навпаки, потрібно щоразу знімати перед сном.
Оптична сила
Якщо ви досить давно зіткнулися з проблемою поганого зору, то вам напевно вже знайомий процес підбору оптики. Під час діагностики офтальмолог скаже, скільки діоптрій вам знадобиться для корекції. Оптична сила лінз та окулярів – це різні показники. У першому випадку кріплення здійснюється безпосередньо на рогівці, а в другому – на деякій відстані від неї. Ці параметри різняться між собою, як за знаком, так і за величиною.
Під час діагностики лікар підноситиме вам моделі з різними діоптріями, щоб точно визначити, з яким варіантом ваш зір стане максимально чітким. Будьте готові до того, що, наприклад, замість звичних вам 5 діоптрій, фахівець може порадити вам зупинитися на моделі з оптичною силою 3,5.
Фактура: як визначитися
Підбір контактних лінз передбачає і визначення фактурою: жорстка чи м’яка. Важливо врахувати різницю між ними.
Жорсткі зразки здатні виправляти багато дефектів очей, включаючи рубці та наслідки перенесених травм, змінювати колір та відтінок. Жорсткі контактні лінзи забезпечують точну та постійну оптику, а також:
- Мають тривалий термін придатності.
- Стійкі у фіксації, не зміщуються убік під час моргання.
- Підходять для лікування захворювань рогівки та сітківки.
- Забирають на себе трохи білкових відкладень.
- Створені в невеликому діаметрі, завдяки чому край рогівки отримує кисень безперешкодно та з повітря.
- Мають структуру, яка не перешкоджає проникненню повітря до рогівки на всій її площі.
- Не включають у свій склад воду, за рахунок чого їх можна носити без використання спеціальних крапель і не переживаючи, що вони висохнуть.
- Спочатку сприймаються як стороннє тіло, тому до їхнього носіння потрібно звикнути.
- Не рекомендуються людям із підвищеною чутливістю сітківки.
- Зазвичай носити такі моделі можна не більше вісімнадцяти годин, після чого рекомендується покласти в спеціальний розчин.
- Процес підбору досить складний, попередньо потрібно перевірити зір та отримати консультацію офтальмолога.
М’які за фактурою вироби містять великий відсоток води, що робить їх комфортними у носінні, проте скорочує допустимий період використання. Кольорові моделі здатні змінювати колір очей і робити їхній відтінок глибше.
М’які контактні лінзи мають такі особливості:
- Не відчуваються при носінні, пацієнти швидко звикають.
Вимагають дбайливого ставлення, бо здатні легко ушкоджуватись, на поверхні можуть залишитися відбитки пальців. - Діаметр виробу підбирається так, щоб повністю покрити рогівку. Видимість буде гарною за будь-якого ракурсу.
- Представлені у великому асортименті (забарвлення, термін носіння).
- Здатні залишати багато білкових відкладень на собі, потребують промивання спеціальним розчином.
- Усі моделі обов’язково повинні очищатися та дезінфікуватися. Зазвичай процедура полягає в тому, що їх достатньо покласти в контейнер із розчином та залишити на ніч.
Немає однозначної відповіді, які лінзи краще – жорсткі чи м’які. Тут все залежить від індивідуальних уподобань. Однак, якщо зір порушено сильно, зазвичай купуються моделі з жорсткою фактурою, що мають велику оптичну силу та здатні добре тримати форму. М’які легко та комфортно носити, вони підходять тим, у кого зір не сильно порушений, а також новачкам, які хотіли б спочатку просто звикнути до носіння.
Як зрозуміти, що вибір неправильний
Неправильно підібрані лінзи можуть спричинити дискомфорт у носінні, виникнення захворювань та порушень у зорі. Про те, що вибір був неправильним, вже через кілька днів свідчать такі симптоми:
- Нечіткість зору.
- Поколювання та біль в очах.
- Почервоніння слизової оболонки.
- Головні болі.
- Підвищена чутливість до світлових променів.