Прибічник України та політик, який вміє знаходити компроміси та уникати труднощів: розповідаємо читачам DROBRO про нового генерального секретаря НАТО
26 червня кандидатура прем’єр-міністра Нідерландів Марка Рютте була схвалена на посаду генерального секретаря НАТО. 1 жовтня на чолі Північноатлантичного Альянсу Рютте змінить Йєнса Столтенберга, який вже зазначив, що залишає свою посаду в надійних руках, пише DROBRO.
Хто такий Марк Рютте
- 57-річний Рютте 14 років очолює нідерландський уряд (найдовше в історії королівства);
- протягом 30 років живе в одному і тому ж скромному будинку;
- їздить на роботу на велосипеді;
- раз на тиждень викладає історію в середній школі в Гаазі;
- грає на піаніно та відвідує оперу.
“Тефлоновий Марк”
За виживання на посаді прем’єра (сформував 4 кабінети) та за спритне врегулювання політичних скандалів Рютте отримав прізвисько «Тефлоновий Марк». На посаді глави уряду він відзначився тим, що:
- майстерно керував громіздкими коаліційними урядами;
- не припустився приходу до влади вкрай правих, які перемогли на недавніх виборах;
- зрушив уряд праворуч під час міграційної кризи в Європі;
- зберіг стабільність економіки під час фінансової кризи;
- заробив репутацію жорсткого переговорника, виступивши за заходи жорсткої економії та економічні реформи в південній Європі, що постраждала від кризи 2010-х років;
- відіграв значну роль у формуванні міграційної політики ЄС, спрямованої на обмеження потоку біженців із Туреччини та Тунісу;
- ініціював блокування експорту до Китаю літографічних систем виробника чіп-обладнання ASML, необхідних для виробництва мікропроцесорів;
Відносини з Білим домом
За час прем’єрства Рютте встиг попрацювати і з Трампом, і з Байденом. У лютому на Мюнхенській конференції з безпеки він закликав європейців «перестати чіплятися до Трампа», а натомість діяти у своїх інтересах, зміцнюючи збройні сили та виробляючи більше боєприпасів для України. Цими словами він підтримав вимогу Трампа до країн НАТО зменшити витрати на оборону до 2% ВВП.
У 2023 році нинішній глава США Байден заявив, що добре знайомий з думкою Рютте і на посаді генсека НАТО хотів би бачити саме його.
“Мій друг Марк”
Від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну нідерландський прем’єр підтримує нашу країну. З Президентом Зеленським у нього склалися по-справжньому дружні стосунки. Більше того, допомога Києву, за словами самого Рютте, була однією з причин, через яку він вирішив боротися за крісло генсека НАТО.
На думку Рютте про Кремль сильно вплинув теракт із «малазійським» Боїнгом. Тоді через удар російською ракетою загинуло 196 нідерландців.
«Він не зупиниться в Україні, якщо ми не зупинимо його зараз. Ця війна не лише України. Йдеться про підтримку міжнародного верховенства права», — заявив Рютте про Путіна та Росію влітку 2022 року в ООН. Він також описав російського диктатора як холоднокровного, жорстокого, нещадного.
За 2,5 роки війни Нідерланди під керівництвом Рютте зарекомендували себе як надійний партнер Києва, взявши на себе ініціативу щодо постачання літаків F-16. Також королівство виділило Україні $4,35 військової допомоги (п’яте місце серед союзників).