В Євросоюзі обговорюють створення військової місії в Україні для навчання військовослужбовців ЗСУ
Незабаром в Україні може з’явитися військова навчальна місія Європейського Союзу. Про це повідомило впливове німецьке видання Welt, яке ознайомилося з внутрішнім документом Європейської служби зовнішніх зв’язків (EEAS), передає DroBro.
Місія має на увазі навчання військовій справі українських офіцерів у зв’язку з “триваючими військовими діями” Росії на кордоні. У серпні український президент Володимир Зеленський публічно заявив, що РФ сконцентрувала поруч з територіями України добре озброєне військове угрупування в приблизно 100 тисяч солдатів.
У Welt відзначили, що європейці заговорили про військову місію в Україні на тлі ескалації газової війни. РФ, скоротивши поставки газу в ЄС, підняла до рекордних показників ціни на блакитне паливо на європейському ринку. Згідно з документом, мова йде про створення “Військової консультативної та навчальної місії ЄС в Україні” (EUATM). Вона буде спеціалізуватися на навчанні українських військовослужбовців військової справи. За даними журналістів, про створення місії Європейського Союзу попросив Київ ще в кінці липня цього року. Відповідний секретний лист Верховному представнику ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозепа Боррель направили глави МЗС і Міноборони України Дмитро Кулеба та Андрій Таран.
Головним аргументом української сторони стало те, що навесні нинішнього року Росія перекинула до українських кордонів, а також в окуповані Крим і Донбас понад 300 тисяч солдатів, що стало неприкритою загрозою повномасштабного військового вторгнення. Поруч з українськими територіями росіяни створили військові полігони, де розмістили велику кількість важкої військової техніки. Тоді на ескалацію Росія не наважилася, почавши виведення військ. Однак, за даними української розвідки, сьогодні там все ще зосереджене угруповання в близько 100 тисяч військових.
Повідомляється, що ряд країн ЄС не лише підтримали створення військової місії в Україні, а й наполягають на цьому. Серед них Польща, Литва, Латвія, Естонія, Румунія і Словаччина. Підтримку цієї ідеї висловили також Швеція і Фінляндія. Важливо, що ЄС розглядає ще три програми військової підтримки України в її боротьбі з російською агресією. Однією з них є розширення консультативної місії з реформування оборонного сектора України. Дана місія працює з початку російського вторгнення – з 2014-го.