Передумови будівництва греблі
Більше домислів і вимислів як про недобудовану греблю, що зводилася в селі Довге-Гірське Дрогобицького району, важко знайти
Підготував для DROBRO Хосе Турчик.
Історію будівництва греблі через погоню за сенсаціями збагатили навіть теорії близькі до конспірологічного змісту.
Від версії, що геологи знайшли великі поклади урану і там повинна була споруджуватися атомна електростанція, до версії – будівництва підводної ракетної бази стратегічного призначення абож цілком абсурдні твердження, що в р.Стрий містить багато водню і тут мали його добувати. Немало було і «страшилок». Від зникнення мінеральних вод Трускавця і Східниці до екологічної катастрофи зі зміною регіонального клімату.
Що ж насправді будувалось на хуторі Ровінь села Довге-Гірське?!
Офіційна назва будови була «Протиповіневі заходи на р.Стрий хут.Ровінь» або «Гідроакумулююча гребля». Багато схожих будівництв проводиться у світі. Греблі захищають території від паводків й катастрофічних руйнувань, сприяють рівномірному забезпеченню водою населення і виробничих підприємств. Є основними елементами гідроелектростанцій та створення рекреаційних зон. Рішення про будівництво було прийнято в 1979 році на основі проведення великої кількості геологічних, геодезичних і гідрологічних розвідок та розробленого проекту Київським державним інститутом проектування водного господарства (гол. інженер проекту В.Г.Юрченко).
Варто зазначити , що ще раніше в П’ятирічному плані (1971-1975) щодо розвитку національної економіки СРСР, в частині його розвитку в Дрогобицькій економічній зоні було передбачено будівництво багатьох заводів і фабрик (Дрогобич, Борислав, Стебник) та стрімке розширення курорту Трускавець. До прикладу, на кінець 80-х років лише м. Дрогобич повинен був нараховувати більше 300 тис. населення. Для реалізації такого амбітного проекту необхідно було багато води. Для цього був розроблений єдиний проект водопостачання. В нього входило і будівництво дамби в Довгому-Гірському для регулювання рівня води. Планувалось додатково прокласти дві нитки водогону з водозабору в Гірному. Також значно більше води потребували Львів, Стрий, Моршин. У середині 80-х стало зрозуміло, що цифри п’ятирічного плану не реальні. Марнотратство і мілітаризація СРСР знищили його.
Щодо нашої греблі. На час її будівництва вже була збудована гребля і електростанція Соліна на р.Сян у Польщі. Виселивши 8 сіл в дуже подібному місці як Довге, вона стала прообразом греблі на хуторі Ровінь хоч була значно більшою. Позитивним прикладом також була збудована гребля Вільшанського водосховища біля Хуста і Теребля-Ріцька ГЄС. Для порівняння: гребля Соліна (висота 86м., довжина 664 м., об’єм води 500 млн.куб.м.), гребля Ровінь (висота 54 м., довжина 480 м., об’єм води 240 млн.куб.м.), Вільшанська гребля (висота 45,8 м., довжина 269 м., об’єм води 45 млн.куб.м.).
Цікаво, що в проекті будівництва греблі в Довгому була відсутня гідроелектростанція. Мова лише велась про можливість в Новому Кропивнику будівництва насосної станції і водогону для міст Дрогобича, Борислава, Трускавця. Також розглядалась можливість подачі води у м. Львів за рахунок різниці висоти водосховища і Львова, а це було 80 метрів. По мірках того часу споруда була дуже коштовна (35 млн. доларів незавершеного будівництва).
В наступній частині викладемо бесіди з безпосередніми учасниками цього будівництва: виконробами, начальниками будівельних організацій та ін.