Газові котли – це популярні, ефективні та зручні в експлуатації нагрівальні прилади для систем опалення та гарячого водопостачання
Свою популярність вони заслужили завдяки великій кількості переваг, серед яких також практичність, економічність, а також високий рівень безпеки, що досягається за умови дотримання правил монтажу та експлуатації. Крім того, котли на газі https://vencon.ua/ua/catalog/gazovye-kotly дозволяють автоматизувати керування процесом горіння, завдяки чому їх використання значно спрощується. На ринку опалювальних приладів можна знайти велику кількість видів та модифікацій газових теплогенераторів від різних виробників. У такій ситуації закономірно постає питання – як вибрати газовий котел опалення? У цьому матеріалі буде наведено деяку інформацію, яка зможе полегшити вирішення такого відповідального завдання.
Вибір газового котла необхідно починати з ретельного аналізу потреб у теплі об’єкта, де нагрівач буде встановлений. Потрібно знати, чи агрегат підігріватиме теплоносій тільки для системи опалення, чи він також буде задіяний для приготування гарячої води, яка використовується для господарських потреб. Проектування та розрахунок мереж опалення та гарячого водопостачання рекомендується довіряти фахівцям, щоб уникнути проблем з подальшою експлуатацією та зробити їх подальшу роботу найбільш ефективною. У справі підбору теплогенератора, що працює на блакитному паливі, також варто отримати консультації експертів. Настільки відповідальний підхід важливий тому, що від відповіді на питання «як правильно вибрати газовий опалювальний котел?» – залежатиме витрата газу, витрати на системи опалення та водопостачання, а також комфортна температура у приміщеннях.
Для того, щоб підібрати відповідний газовий теплогенератор, необхідно вивчити ключові відмінності цих пристроїв. Після цього можна зробити вибір між ними.
Якими бувають газові котли
- Одноконтурні та двоконтурні
Газові котли з одним контуром нагрівають воду виключно для системи опалення. Для того щоб забезпечити приготування гарячої води при встановленому нагрівачі такого типу, до нього потрібно приєднати накопичувальний резервуар із вбудованим теплообмінником, тобто бойлером непрямого нагріву. Купуючи одноконтурний підлоговий котел, також варто пам’ятати, що для нього, часто, необхідно додатково встановлювати розширювальний бак, циркуляційний насос і запобіжний клапан. Все це обладнання займає чимало місця та потребує наявності окремого приміщення котельні для його розміщення. Набагато менше корисного місця займатимуть одноконтурний газовий котел із вбудованим обладнанням та навісний бойлер невеликої ємності, які можна встановити навіть на кухні.
У свою чергу газові котли з двома контурами комплектуються додатковим теплообмінником, а в певних випадках і бойлером, які нагрівають воду для системи гарячого водопостачання. Їхньою перевагою, порівняно з одноконтурними аналогами, є компактність. Двоконтурний газовий котел, найчастіше, має габарити стандартної кухонної шафи, яку можна легко розмістити на стіні. При цьому всі необхідні для роботи елементи знаходяться в корпусі агрегату. Теплогенератори такого типу ідеально підходять для невеликих будівель, у яких точки відбору гарячої води розміщені неподалік місця установки апарату. Якщо точки відбору знаходяться на значному віддаленні, двоконтурний котел варто монтувати близько до того місця, де нагріта рідина використовується найчастіше. В іншому випадку, чекати поки гаряча вода надійде до змішувача, доведеться занадто довго.
У будинках із кількома ванними кімнатами необхідно встановлювати двоконтурний котел із бойлером. Такий агрегат здатний задовольнити всі необхідні великі системи гарячого водопостачання та опалення, а також забезпечити стабільну подачу нагрітої рідини. Ще один фактор, що впливає на вибір газового опалювального котла – це його вартість, яка, безумовно, залежить від типу апарату. Тому при підборі потрібно враховувати, що теплогенератори з двома контурами обходяться дешевше за одноконтурні аналоги, що доповнюються бойлером. Отже, двоконтурні пристрої більше підійдуть тим, кому потрібна невелика кількість гарячої води.
- Турбовані та атмосферні
Залежно від способу відведення відпрацьованих газів, що утворюються внаслідок горіння блакитного палива, існують турбовані та атмосферні котли. Атмосферні або димарі теплогенератори з відкритою камерою згоряння для спалювання палива використовують повітря з приміщення. Вони вимагають наявності хорошої припливної вентиляції та димаря для природного відведення продуктів горіння.
У свою чергу турбовані котли із закритою камерою згоряння не вимагають обов’язкової наявності великого димаря для свого функціонування. Відпрацьовані гази видаляються з них за допомогою невеликої вбудованої турбіни, через витяжну трубу, а забір кисню виконується за допомогою труби припливу прямо з вулиці. Що стосується вартості котлів – то турбовані модифікації коштують дорожче.
- Підлогові та настінні
Сучасні газові котли випускаються у підлоговому https://vencon.ua/ua/catalog/gazovye-kotly/montazh-napolnyj та настінному виконанні. При цьому переважаючими на ринку є настінні модифікації цих приладів. Величезними габаритами, як правило, відрізняються агрегати великої потужності. Підлогові газові котли бувають із вбудованим бойлером та без бойлера. За своїми габаритами вони схожі на холодильник. Моделі з бойлером є альтернативою комплекту з теплогенератора і окремого бойлера і підходять при використанні великої кількості води, що нагрівається. Інший варіант пристроїв – котли без бойлера відрізняються наявністю чавунного теплообмінника. Вони є більш надійними та невибагливими в порівнянні з аналогами, що мають теплообмінники зі сталі та алюмінієвого сплаву, хоч і мають значно більшу вагу. Теплогенератори такого типу добре підходять для старих опалювальних систем.
Настінні газові котли можуть мати вбудований бойлер або не комплектуватися таким елементом. Їх перевагою є відносно невеликі розміри, схожі на габарити кухонної шафи. Настінні газові котли з бойлером відрізняються досить малою ємністю, яка в такому виконанні може бути тільки менше 100 літрів. Що стосується настінних котлів без бойлера, їх характеризує комплектація такими важливими елементами, як розширювальний бак, запобіжний клапан і циркуляційний насос. Завдяки доступній вартості ці теплогенератори є відмінним варіантом для невеликого приватного будинку або квартири, де немає можливості встановити великогабаритне нагрівальне обладнання. Також потрібно пам’ятати, що розмір бойлера залежить від витрати гарячої води. Типові пристрої для одноконтурних котлів можуть мати ємність від 60 до 300 літрів. Об’єм бойлера завжди підбирається з урахуванням потужності котла.
- Звичайні та конденсаційні
Класичні звичайні котли в процесі роботи не використовують всієї енергії палива, яке вони спалюють. Деяка її частина, звана прихованим теплом, втрачається даремно, йдучи в димар разом з відпрацьованими газами та водяною парою.
Конденсаційні котли використовують це приховане тепло, викликаючи конденсацію пари, шляхом охолодження газів, що відходять, до низької температури. Перевагою таких теплогенераторів є їхній надзвичайно високий ККД, що дозволяє економити в процесі експлуатації 10-15% блакитного палива. Найкраще вони підходять для опалення приміщень за допомогою систем теплої підлоги. Єдиним недоліком конденсаційних котлів є їхня висока вартість.
- З бітермічним та роздільним теплообмінником
У справі вибору двоконтурного газового котла також необхідно визначиться з типом теплообмінника, який може бути бітермічним або роздільним. Кожен із них має свої особливості. Газовий котел з бітермічним теплообмінником оснащується здвоєним елементом для обміну теплом, що використовується для роботи як системи опалення, так і гарячого водопостачання. У свою чергу теплогенератори з роздільним теплообмінником комплектується фактично двома такими елементами. Основний нагріває воду для опалення, а вторинний забезпечує роботу системи гарячого водопостачання. Цей вид теплогенераторів є дорожчим.
Додаткові аспекти вибору газових опалювальних котлів.
Вибираючи котел на газі, варто звернути увагу на інші важливі чинники. Такими факторами є адаптація теплогенератора для умов роботи в нашій країні, наявність систем автоматики для полегшення експлуатації, післягарантійний сервіс і хороша репутація виробника агрегату. Увага до всіх подібних нюансів, разом із правильною установкою, грамотною експлуатацією та своєчасним обслуговуванням, зроблять роботу газового котла опалення безпечною та максимально ефективною.