Експоненційне зростання кількості ударних FPV-дронів, дешевих, потужних та точних, вказує на революційну тенденцію для всього світу
Прецизійно-напрямна зброя в сучасному вигляді вперше з’явилася на полі бою у В’єтнамі трохи більше 50 років тому. Оскільки збройні сили з того часу прагнуть точності та руйнівності, вартість такої зброї різко зросла. Американські артилерійські снаряди з GPS-наведенням коштують 100 тисяч доларів за штуку, передає DROBRO.
Оскільки розумна зброя дорога, її мало, саме тому європейські країни вичерпали їх у Лівії у 2011 році. Ізраїль, який більше прагне зберегти свої запаси, ніж уникнути супутніх збитків, обрушив на сектор Газа німі бомби. А що, якби ви могли поєднати точність і кількість, пише The Economist. Вперше в історії воєн відповідь на це питання дається на полях битв в Україні. Звіт цього тижня показує, як дрони з видом від першої особи (FPV) стрімко поширюються вздовж лінії фронту. Це невеликі, дешеві, начинені вибухівкою БПЛА, адаптовані на основі споживчих моделей, які роблять життя солдата-противника ще більш небезпечним. Ці дрони проникають у вежі танків чи бліндажі. Вони тиняються і переслідують свою здобич, перш ніж вирушити на враження. Вони завдають важкої шкоди піхоті та бронетехніці.
Війна також робить безпілотники FPV та їх морських побратимів повсюдними. У січні було зареєстровано 3000 підтверджених ударів безпілотників із FPV. Цього тижня президент України Володимир Зеленський наказав створити Сили безпілотних систем, призначені для боротьби з дронами.
У 2024 році Україна планує виготовити 1-2 мільйони дронів.
“Дивно, але це відповідатиме скороченню споживання снарядів Україною, яке знизилося, оскільки республіканці в Конгресі ганебно відмовляють Україні у необхідних їй постачаннях”, – зазначають журналісти.
Дрон не є чудо-зброєю. Це важливо, тому що воно втілює у собі великі тенденції у війні: перехід до малої, дешевої та одноразової зброї; зростання використання споживчих технологій і дрейф до автономії в бою. Через ці тенденції технологія дронів швидко поширюватиметься від армій до повстанців, терористів та злочинців. І воно покращуватиметься не відповідно до темпів бюджетного циклу військово-промислового комплексу, а з урахуванням терміновості розвитку побутової електроніки.
Базові FPV-Дрони революційно прості. Нащадки гоночних квадрокоптерів, побудовані з готових компонентів, можуть коштувати лише кілька сотень доларів. Дрони FPV зазвичай мають малу дальність дії, несуть невелике корисне навантаження і важко справляються з поганою погодою. З цих причин вони поки не замінять артилерію. Але вони все одно можуть завдати великої шкоди.
За тиждень минулої осені українські дрони допомогли знищити, крім іншого, 75 російських танків та 101 великокаліберну зброю. Росія має свої дрони FPV, хоча вони, як правило, націлені на бліндажі, траншеї і солдатів. Дрони допомагають пояснити, чому обом сторонам так важко організувати наступ. Експонентне зростання кількості російських та українських дронів вказує на другу тенденцію. Вони надихнуті та адаптовані з широко доступних споживчих технологій.
Не лише в Україні, а й у М’янмі, де останніми днями повстанці розгромили урядові війська, волонтери можуть використовувати 3D-принтери для виготовлення ключових компонентів та збирання планерів у невеликих майстернях. На жаль, злочинні угруповання та терористи навряд чи сильно відстануть від повстанців. Це відбиває широку демократизацію високоточної зброї. Інновації також призводять до останньої тенденції – автономії.
Сьогодні використання дронів FPV обмежене наявністю кваліфікованих пілотів та ефектами перешкод, які можуть розірвати зв’язок між дроном та його оператором. Щоб подолати ці проблеми, росія та Україна експериментують з автономною навігацією та розпізнаванням цілей. Штучний інтелект вже багато років присутній у споживчих дронах та швидко вдосконалюється. Певний ступінь автономності існував щодо висококласних боєприпасів протягом багатьох років, а щодо крилатих ракет протягом десятиліть. Новизна полягає в тому, що дешеві мікрочіпи та програмне забезпечення дозволять розміщувати розвіддані всередині мільйонів недорогих боєприпасів, які насичують поле бою. Сторона, яка першою опанує масштабну автономію в Україні, зможе отримати тимчасову, але вирішальну перевагу у вогневій могутності – необхідна умова для будь-якого прориву.
Західні країни не поспішають засвоювати ці уроки. Проста та дешева зброя не замінить великі, високотехнологічні платформи, але доповнить їх. Пентагон із запізненням розпочинає реалізацію Replicator — ініціативи зі створення тисяч недорогих дронів та боєприпасів, здатних протистояти величезним силам Китаю.
Європа відстає ще більше. Її міністри та генерали все більше вважають, що до кінця десятиліття вони можуть зіткнутися з ще однією великою європейською війною. Якщо це так, інвестиції в недорогі дрони необхідно терміново збільшити. Понад те, повсюдне поширення дронів вимагатиме повсюдного захисту як на полях битв, так і у мирних містах.