Військовозобов’язані чоловіки отримали можливість виїжджати з України у відрядження на сім днів, але з певними обмеженнями
Які ще категорії чоловіків мають право виїжджати за кордон?
З 1 вересня підприємці-чоловіки призовного віку отримали можливість виїжджати за кордон у ділові відрядження строком до семи днів в рамках програми “єВідрядження”, інформує DROBRO.
Програму спільно розробили Мінекономрозвитку та Мінцифри.
Право виїзду отримали чоловіки, які працюють як в компаніях так і на фізособу підприємця.
Для оформлення семиденного відрядження компанія або ФОП мають відповідати низці критерії:
- не мати заборгованості з податків та зборів перед бюджетом;
- подати податкову звітність;
- кількість застрахованих осіб за останній місяць звітного кварталу має бути не менше 10 осіб;
- платити середню заробітну плату в компанії не менше 20 тисяч гривень.
Одночасно отримати дозвіл на виїзд можуть не більше 10% від кількості застрахованих осіб, але при цьому не більше 10 людей із компанії.
Подати заявку на виїзд фізичні особи-підприємці та юридичні особи мають на порталі “Дія”. Але для цього їм потрібно буде відкрити в Ощадбанку ескроу рахунок і покласти на нього 200 тис грн застави, яку буде повернено після повернення працівника в Україну.
Після авторизації на порталі “Дія”, підприємець має внести дані співробітника, який їде у відрядження та дати виїзду, підписати заяву за допомогою кваліфікаційного електронного підпису та отримати дозвіл.
На кордоні працівники Прикордонної служби фіксуватимуть факт виїзді з України громадянин записом у відповідній базі даних.
Перший час “єВідрядження” працюватиме у тестовому режимі, під час якого уряд може внести зміни. Наприклад, можливо буде збільшено період відрядження, адже, через відсутність авіасполучення, сім днів може не вистачити для ділової поїздки в США чи Азію.
Санкції у разу неповерення працівника за кордону?
У разі порушення умов відрадження, перебування більше семи днів або неповернення, застава в 200 тис грн буде перерахована в державний бюджет на користь Збройних сил України.
Водночас підприємство або ФОП більше не зможуть оформляти нові дозволи на виїзд за кордон. А вже діючі дозволи будуть скасовані.
Подати заявку на виїзд зможуть фізичні особи-підприємці та юридичні особи на порталі Дія.
Однак, що стосується порушення періоду тривалості відрядження, то уряд передбачив додаткових п’ять днів на форс-мажорні обставини.
Громадянин, який порушив правила виїзду за програмою “єВідрядження”, тобто вирішив не повертатися, може також понести адміністративну та і навіть кримінальну відповідальність за ухилення від призову.
Які категорії чоловіків призовного віку уже мають право виїжджати за кордон?
Моряки
Згідно зі ще одним рішенням Кабінету міністрів, виїжджати за кордон також дозволено чоловікам призовного віку, які є членами екіпажів морських і річкових суден та продовжують працювати на суднах.
Вони мають право перетинати кордон виключно за погодженням територіального центру комплектування. Виїзд буде дозволено морякам, у яких ще не пройшло 12 місяців з часу завершення попереднього контракту і які перебувають в Україні більше 5 місяців.
Для цього вони мають надати копію контракту і підтвердження від Адміністрації судноплавства, що вони мають освіту та робочі документи.
Дозвіл на виїзд також отримають екіпажі суден, задіяні в експорті української агропродукції в ході виконання Ініціативи про безпечне транспортування Чорним морем, студенти (курсанти) закладів освіти, які мають пройти практичну підготовку на судні.
Для цього вони мають надати Держприкордонній службі підтвердження від навчального закладу, що вони прямують на практику.
За даними Міжнародної палати судноплавства (ICS), кількість моряків з України, задіяних в міжнародному торговельному судноплавстві, на початку повномасштабного вторгнення становила 50 тис. осіб. Це шостий показник серед “морських націй” світу.
Водночас за даними з офіційного сайту статистики Конференції ООН з торгівлі та розвитку, загальна кількість українських моряків дорівнює 76 тис.
На 24 лютого, за даними голови Профсоюзу працівників морського транспорту Олега Григорюка, орієнтовно 60% від загальної кількості моряків (46 000) перебували на суднах за межами України.
Далекобійники, водії автобусів та волонтери
В травні Уряд постановою № 615 (від 20.05.2022 р.) змінив правила перетину кордону для військовозобов’язаних чоловіків-водіїв, волонтерів, працівників залізниці та спортсменів.
Зокрема, під час воєнного стану пропуск водіїв, які перевозять медичні вантажі, гуманітарну допомогу автомобілями для потреб ЗСУ, інших військових формувань, а також населення, дозволяється за наявності відповідних рішень про виїзд за межі України, та за наявності інформації про особу у інформаційній системі “Шлях”, адміністратором якої є Укртрансбезпека.
Ця система, за допомогою якої чоловіки можуть перетинати кордон, для перевозу гумдопомоги, а також здійснення міжнародних перевезень, запрацювала 17 березня 2022 року.
Дозвіл на виїзд за кордон водіїв-волонтерів видає Мінінфраструктури або обласні та Київська міська військові адміністрації за “наявності відповідного обґрунтування щодо обсягів вантажів та кількості транспортних засобів, необхідних для їх перевезення, у листах військових, правоохоронних органів; військових адміністрацій; медичних закладів; відправників чи отримувачів гуманітарної допомоги”.
Для водіїв-волонтерів, які здійснюють перевезення гуманітарних вантажів, рішення про виїзд за межі України приймається на строк не більше шести місяців. Однак безперервно перебувати за кордоном вони можуть не більше 30 календарних днів з дня перетину державного кордону.
Якщо волонтер перевищить строки перебування за кордоном, рішення про виїзд за межі України скасовується.
Варто додати, що можливістю виїзду волонтерів за кордон користуються громадяни, які насправді волонтерами не є і не здійснюють перевезення гуманітарних вантажів.
Через “громадські організації” вони купують (за $700-$2000) посвідчення волонтера, а їхні дані, з погодженням обласних, та Київської, військових адміністрацій, вносять в систему “Шлях”.
Через це обласні військові адміністрації все частіше відмовляють у праві на виїзд по волонтерських справах.
Крім того потрібно надавати більшу кількість документів, які підтверджують що громадянин дійсно волонтер. Наприклад, вказувати перелік вантажу, термін перебування за межами країни, супровідний лист з даними, хто є замовником та відправником гумдопомоги.
Водночас для виїзду за кордон водії вантажних автомобілів та автобусів компанія, яка має ліцензію на право провадження господарської діяльності з міжнародних перевезень вантажів та пасажирів автомобільним транспортом, повинна внести відповідну інформацію до системи “Шлях”
При цьому перетинати кордон можна лише на транспорті компанії-ліцензіата повна маса якого становить 3500 кілограмів та більше.
Укртрансбезпека має проводити перевірку інформації про транспортний засіб на основі даних, що містяться в Єдиному державному реєстрі транспортних засобів, та внести відповідні дані до системи “Шлях”.
На вантажних автомобілях державний кордон може перетинати один водій, на автобусах – два водії.
Водії, які здійснюють міжнародні перевезення, можуть безперервно перебувати за кордоном не більше 45 календарних днів з дня перетину кордону.
У разі перевищення строків перебування за кордоном Укртрансбезпека може припинити доступ компанії, яка має ліцензію на виїзд, до свого “Єдиного комплексу інформаційних систем” на три місяці. Відповідно компанія не зможе здійснювати міжнародні перевезення.
Залізничники та спортсмени
Дозвіл на виїзд працівників залізниці видається Мінінфраструктури. Дозвіл на виїзд чоловіків залізничники видається не більш як на шість місяців.
Рішення про виїзд спортсменів, тренерів, суддів та іншого персоналу, який забезпечує організаційне, медичне супроводження, антидопінговий контроль, видається Мінмолодьспорту.
Спортсмени, тренери та інші фахівці, які їх обслуговують, можуть безперервно перебувати за кордоном не більше 30 календарних днів.
Рішення про виїзд за кордон військовозобовʼязаних Мінінфраструктури, або обласні військові адміністрації, надсилають до Держприкордонслужби.
Більше 6 тисяч чоловіків намагалися незаконно покинути Україну
За даними Прикордонної служби, від початку воєнного стану було затримано за спробу незаконного перетинання кордону близько 6,4 тисячі військовозобов’язаних чоловіків. В тому числі 4 тисячі порушників зупинені поза пунктами пропуску.
“Були чоловіки, які вдавали жінок, інші намагалися сховатися у транспортних засобах, один навіть у бейбі-бокс закрився. Чимало хитрунів купували підроблені документи про наявність у них чи їхніх дітей різних хвороб, поховання дружин чи народження дітей, був навіть чоловік, якого, згідно із записом в документі, комісували через важкі пологи. Непоодинокими були і банальні спроби підкупу прикордонників”, – йдеться в повідомлення Держприкордонслужби.
Зокрема, з 24 лютого було викрито понад 700 чоловіків, у яких були підроблені довідки начебто від військкоматів про непридатність до військової служби за станом здоров’я. Вартість такої “довідки” може становити $3 тис і більше.
За використання підробленого документа (ч. 4 ст. 358 ККУ) штраф до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (до 60 тис грн) або арешт на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до двох років.
Хто ще має право перетинати кордон під час воєнного стану?
На час воєнного стану обмеження перетину кордону на виїзд з України не застосовуються до таких категорій чоловіків:
- Особи з будь-якою групою інвалідності. Та особи, які супроводжують людей з інвалідністю;
- Які супроводжують дітей, хворих на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, тощо;
- Військовозобов’язані чоловіки, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. В тому числі:
- заброньовані за органами держвлади, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями;
- визнані особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців;
- чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, або які самостійно виховують дитину віком до 18 років, або виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років;
- усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років;
- зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної потребують постійного догляду;
- народні депутати України;
- працівники органів військового управління, військових частин, підприємств, установ та організацій Міністерства оборони, ЗСУ, Держслужби спецзв’язку та захисту інформації, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Нацполіції, Національного антикорупційного бюро, ДБР, БЕБ, Державної виконавчої служби, Управління державної охорони;
Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають (відповідно, можуть перетинати кордон) також:
- здобувачі фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти;
- наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів загальної середньої освіти, за умови, що вони працюють відповідно у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки;
- чоловіки від 18 до 60 років, які мають висновок військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби у військовий час (Підтверджується – довідкою військово-лікарської комісії про непридатність);
- чоловіки, які виїхали до інших держав на постійне місце проживання, що відповідно документально підтверджено: відмітка в паспорті ному – “Оформлено виїзд на постійне проживання”;
- здобувачів фахової передвищої та вищої освіти, асистентів-стажистів, аспірантів та докторантів, які навчаються за кордоном за денною або дуальною формами здобуття освіти (студенти, слухачі). Підтверджується – довідками про відстрочку, видані військкоматами про тимчасову непридатність (до 6 місяців) до військової служби.