США домовляються про постачання газу з Катару до Європи, де близькосхідне “блакитне паливо” може потіснити постачання з РФ
Американські офіційні особи ведуть переговори з Катаром про постачання зрідженого природного газу (ЗПГ) до європейських країн на випадок, якщо російське вторгнення в Україну призведе до його дефіциту на континенті, повідомляє Bloomberg.
Два джерела, близькі до цього питання, повідомили Bloomberg, що президент Джо Байден планував запросити еміра Катара шейха Таміма бін Хамада Аль Тані відвідати Білий дім, можливо вже наприкінці цього місяця. Він додав, що зустріч між Байденом та шейхом Тамімом готувалася вже деякий час. Сполучені Штати стурбовані тим, що Росія готується до можливості нового військового нападу на Україну, до якої вона частково вторглася у 2014 році.
Європейський союз залежить від Росії приблизно на одну третину своїх постачань газу, і санкції США у разі будь-якого конфлікту можуть порушити ці поставки. Будь-які перебої з постачанням російського газу до Європи посилять енергетичну кризу, спричинену нестачею палива. Переговори Держдепартаменту з енергетичними компаніями очолював старший радник з питань енергетичної безпеки Амос Хохштейн, повідомив Reuters високопоставлений чиновник Держдепартаменту США на умовах анонімності.
“Сполучені Штати пообіцяли прикрити Європу, якщо виникне нестача енергії через конфлікт або санкції”, – сказало інше джерело. “Амос збирається відвідати великі компанії з виробництва ЗПГ та такі країни, як Катар, щоб дізнатися, чи можуть вони допомогти Сполученим Штатам”, – додав він, маючи на увазі Хохштейна.
Країни-члени ЄС отримують близько 40% постачання природного газу з Росії, і більша його частина проходить через Україну. Катар є одним із найбільших виробників ЗПГ, при цьому більша частина палива продається в країни Східної Азії. Транспортування російського газу через Україну в останні роки скорочувалося.
Впливова аналітична агенція S&P Global Platts зазначає, що Україна є вкрай важливим гравцем на цілій низці ринків, включаючи постачання енергоносіїв до Європи. Зі 109,9 млн. кубометрів на добу, які Росія потенційно може поставити в рамках своєї транспортної угоди з ЄС, чисті потоки на виході з України цього року станом на 22 січня становлять у середньому 45,10 млн. кубометрів на добу.
Транзит українського газу до Угорщини різко скоротився наприкінці 2021 року після відкриття нового інтерконектора, який з’єднує Угорщину із Сербією. Це дозволило транспортувати великі російські обсяги “Турецьким потоком” через Чорне море. Росія пригрозила припинити постачання газу до Молдови наприкінці жовтня 2021 року через несвоєчасну оплату поставок та різке зростання цін у Європі. З 1 листопада 2021 року було підписано нову п’ятирічну угоду про постачання з використанням українського транзиту.
Україна є важливим маршрутом для потоків нафти до Східної Європи та країн ЄС. Україна транспортує російську нафту до Словаччини, Угорщини та Чехії. Транзит російської нафти на експорт до ЄС у 2021 році склав 11,9 млн. тонн порівняно з 12,3 млн. тонн у 2020 році, у той час як транзит нафти до Білорусі залишився на рівні близько 800 000 тонн.
Минулого року постачання сирої нафти південною гілкою трубопровідної мережі “Дружба” включало 5,2 млн тонн, або близько 104 427 барелів на добу, до Словаччини; 3,4 мільйона тонн, або близько 68 279 барелів на добу, до Угорщини; і 3,4 млн. тонн, або близько 68 279 барелів на добу, до Чеської Республіки. Україна є одним із найбільших у світі експортерів зерна, і будь-які перебої з постачанням можуть вплинути на продовольчу безпеку та ціни у світі.
На Україну припадає близько 13% світового експорту кукурудзи, вона є четвертим за величиною експортером у світі та, безумовно, найбільшим експортером у Європі. Половина її експорту йде до ЄС, а Китай є ще одним великим імпортером. Більшість цього експорту використовується як корм для тварин, при цьому значну частку, ймовірно, складе біопаливо. На країну припадає близько десятої частини світового експорту пшениці, який виріс на 27% у 2021-22 маркетинговому році (з липня до кінця червня) до 16,1 млн тонн, оскільки сусідня Росія збільшила свої експортні мита. S&P Global Platts Analytics прогнозує, що Україна експортує 22,5 млн. тонн пшениці в 2021-22 маркетинговому році.