Нещодавно фахівці Дрогобицького міськрайонного відділу лабораторних досліджень ДУ “Львівський обласний лабораторний центр МОЗ України” досліджували якість води за санітарно-хімічними та мікробіологічними показниками, в тому числі на вміст нітратів на території Трускавецької громади.
Джерело: офіційний сайт ТМР
Особливу увагу спеціалісти звертали на криниці індивідуального користування, з яких споживають воду діти до трьох років. Адже в Україні уже зафіксовані випадки отруєння малюків сумішами, приготованими з використанням неякісної питної води з криниць, передає DROBRO.
Воду відібрали з 17 студень, які належать мешканцям Уличного. У п’ятьох з них виявили вміст нітратів у сім разів вищий за норму. Токсична дія цих речовин може провокувати кишкові інфекції, викликати метгемоглобінемію, серцево-судинні захворювання. Дані дослідження були направлені керівництву міської ради Трускавця, яке невідкладно почало шукати розв’язання проблеми, аби вберегти людей від отруєнь та інших інфекційних хвороб, що може спровокувати вживання забрудненої води. Спільно з Ігорем Майкутом, завідувачем Дрогобицького міськрайонного відділу лабораторних досліджень ДУ “Львівський обласний лабораторний центр МОЗ України” було проведено робочу нараду зі старостами сіл та представниками медичної галузі Трускавецької громади під головуванням Олександра Ткаченка в.о. міського голови Трускавця.
Оскільки вода з нітратами не придатна для вживання, миття овочів чи фруктів, поливання городини, а кип’ятіння робить її ще більш токсичною Ігор Майкут запропонував виявлені в Уличному 5 колодязів закрити. А для безпеки мешканців встановити заборонні знаки. Крім того, він попередив, що побутові методи фільтрації ефекту не дадуть. Спершу потрібно знайти джерело забруднення. Здебільшого нітрати у криниці потрапляють через те, що власники не дотримуються зон санітарної охорони (в радіусі 50 метрів розташовують вигреби, дворові вбиральні, купи гною, сміття, які можуть сприяти як бактеріологічному забрудненню води, так і її забрудненню нітратами, аміаком та іншими хімічними речовинами); не забезпечується захист вказаних джерел від доступу домашніх тварин та птиці, з фекаліями яких у воду можуть потрапляти патогенні мікроорганізми та небезпечні хімічні речовини. Окрім того, на забруднення води може впливати неконтрольоване використання на присадибних ділянках біля джерел водопостачання пестицидів, агрохімікатів, засобів захисту рослин тощо, близькість до ймовірних джерел забруднення (тваринницькі ферми, гноєсховища, кладовища, промислові підприємства тощо).
Підпишись на наш Телеграм DroBro7/24 Допомогти нашим ЗМІ легко. Це активність в соцмережах (підписка, вподобайка, репост, коментар). Підтримайте наші групи.
Разом до перемоги!!!
Тому для профілактики будуть перевіряти решту нецентралізованих джерел водопостачання в селах громади. За кожною криницею і станом води в ній має слідкувати власник, якщо ж власника немає цим займається орган місцевого самоврядування. Необхідний аналіз води коштує менш як 200 грн. Як зауважили старости сіл мешканці залюбки зроблять проби води, адже це невисока ціна за інформацію, яка може зберегти їхнє здоров’я і життя. Щодо міської ради, то тут особливу увагу приділять колодязям поряд з освітніми закладами, щоб з настанням навчального періоду не виникало проблем з якістю питної води. За потреби проведуть очишення. Медичні працівники будуть слідкувати за епідситуацією в громаді та повідомлятимуть про пацієнтів захворювання яких можуть бути спричинені споживанням «недоброї» води.
Наприкінці наради Олександр Ткаченко висловив подяку завідувачу Дрогобицького міськрайонного відділу лабораторних досліджень ДУ “Львівський обласний лабораторний центр МОЗ України” за швидку реакцію, аналіз ситуації та допомогу в розв’язанні екологічної проблеми. Зазначимо, що дослідження води лабораторним центром показали вміст нітратів і в студнях стебничан, тож заради попередження спалахів інфекцій та розвитку інших захворювань у дітей і дорослих вибіркові перевірки криниць індивідуального користування продовжаться на всій території Дрогобицького району.