Процес підготовки вітропарку: чесне партнерство між інвестором, місцевими органами влади та громадським суспільством – приклад вітропарку Орів
Деталі реалізації комплексного інвестиційного проєкту «Орівської ВЕС» фірмою «Еко Оптіма» зацікавили присутніх представників громад (енергетиків, керівників інвестиційних департаментів, міських голів та представників неурядових організацій) з усієї України, передає DROBRO. Зокрема: Львова, Кременчука, Миколаєва, Чернівців, Чорноморська, Житомира, Івано-Франківська, Горохова та ін. Вітроелектростанція в Орові Трускавецької громади, яку офіційно відкрили 18 вересня цього року генерує 5% від всього споживання Львівщини і здатна повністю забезпечити енергією, наприклад, три міста завбільшки як Самбір.
Загальна вартість проєкту 75 мільйонів євро. Інвестували у нього по 50% чеська компанія MND та групи українських компаній «Еко-Оптіма». Це найбільша іноземна інвестиція у Львівську область і в Україну за час повномасштабної війни.
Переглянути цей допис в Instagram
Тетяна Сухроменда розповідала про вплив будівництва ВЕС на життя сільських мешканців. Вона відмітила, що під час будівництва (впродовж 2 років) з’явилось чимало робочих місць, дехто і зараз залишився працювати на ВЕС. Власники вітряків збудували дорогу до самої вершини, там де її ніколи не було, яка з’єднала села Орів та Зимівки.
Доповідь продовжив міський голова Трускавця, який зазначив, що під час підготовки проєкту і до початку робіт – увесь процес був відкритим і обговорювався із громадою села. Тоді було важливо зберегти екологічність територій в межах громади, яка згодом була приєднана до курорту Трускавця, а будівництво ВЕС відповідало вимогам. Більшість мешканців Орова підтримали проєкт, були й ті, які не розуміли доцільності, але з часом люди почали усвідомлювати важливість зеленої енергетики, особливо оглядаючись на три роки війни, в тому числі за енергетичну незалежність.
Вітряки в селі Орів настільки високі (~100м), що їхні вогні видно аж зі Львова. Учасники воркшопу мали можливість відвідати ВЕС та на власні очі побачити масштаб проєкту. Окрім енергозабезпечення ВЕС виконує роль туристичного магніту. Адже із відкриттям вітропарку та появою кращого доїзду, охочих побувати на верхів’ї ділу побільшало. Тому, за словами очільника Трускавецької громади поблизу ВЕС планується великий бойківський хаб, який буде присвячений історії та культурі регіону з місцями відпочинку для туристів. Допитлива аудиторія воркшопу отримала доволі детальну інформацію від спікерів щодо реалізації ВЕС.
Захід продовжився обміном досвідом про те як залучити місцеве населення у ролі інвесторів на прикладі австрійських громад разом із президентом австрійської компанії Windkraft Wolkersdorf, котрий під’єднався до зустрічі онлайн.
Зазначимо, що дводенний воркшоп у якому взяла участь делегація Трускавецької громади проходив в конференц-залі готелю «Золото Карпат» за підтримки HELVETAS, швейцарської організації з впровадження ініціатив сталого розвитку у всьому світі, ТОВ «Еко Оптіма» – один з піонерів відновлювальної енергетики України, Фонд громад «Рідня» та MND Ukraine(компанія належить громадянин Чехії). Головна мета заходу – ознайомити групу місцевих лідерів, переважно учасників стажування P4UA з процесом підготовки та реалізації комплексного інвестиційного проєкту задля обміну досвідом та підготовки подібних проєктів в Україні.