Економічна ситуація в Росії продовжує погіршуватися, приплив основних світових валют – доларів та євро – у 2024 році скоротився до рівня середини 1990-х
Російська економіка переживає різке скорочення валютних надходжень, що дедалі більше нагадує кризові часи 1990-х. За даними Центробанку РФ, у 2024 році російські компанії отримали лише близько 70 мільярдів доларів валютної виручки у доларах та євро, передає DROBRO.
Це катастрофічне падіння порівняно з 2021 роком, коли цей показник сягав 400 мільярдів доларів.
Зниження припливу валют пов’язане із посиленням західних санкцій, під які потрапило вже 95% національної банківської системи. У листопаді останній великий банк, який зберігав доступ до доларових розрахунків, Газпромбанк, був включений до списків санкцій разом з ще 50 російськими кредитними організаціями.
Санкції душать економіку
За даними аналітиків Альфа-банку, лише 18% російського експорту у 2024 році оплачується у доларах та євро. Решта припадає на рублі (43%) та “інші валюти”, основною з яких став китайський юань (38,6%). Це різке зниження частки ключових світових валют у розрахунках сильний тиск на фінансову стійкість російських компаній.
“Це істотна сума, яка негативно впливає на здатність компаній вести подальшу діяльність, включаючи закупівлю імпортних товарів”, – говорить керуючий партнер адвокатського бюро Nordic Star Андрій Гусєв.
Дефіцит валют і похмурі перспективи
Для порівняння, у 1990-х роках, у розпал економічної кризи, Росія отримувала приблизно такі ж обсяги валютної виручки: 66 мільярдів доларів у 1994 році, 73,7 мільярда у 1998-му та 69,6 мільярда у 1999-му. Однак на той час російська економіка не стикалася з таким масштабним зовнішнім тиском.
Наразі ж компанії змушені втрачати значну частину валютних доходів через санкції. За оцінками MoneyRoo, близько 30% валютних надходжень російських компаній “зависло” за кордоном, що еквівалентно 20 мільярдам доларів, або більше 2 трильйонам рублів. Експерти попереджають, що похмурі перспективи для російської економіки стають дедалі очевиднішими. Санкції б’ють по ключових секторах: енергетиці, металургії та транспорту.
Разом з інфляцією та падінням рубля це призводить до зниження доходів населення та погіршення якості життя. Росіяни по суті розплачуються за авантюри Кремля своїм добробутом.