3 листопада 1937 року в урочищі Сандормох більшовиками був фізично знищений практично весь цвіт і вся еліта української інтелігенції
Письменники, поети, сценаристи, художники, скульптори, вчені, режисери, історики. Згодом цих людей та їх спадщину назвали «Розстріляним Відродженням».
При цьому, «вина» переважної більшості цих людей полягала лише у тому, що вони були українцями та творили українською мовою, виступали носіями української ментальності. За один день було розстріляно більше ста чоловік.
З’ясовано, що Сандармох є спеціальною територією, яку використовували органи НКВС СРСР для проведення масових страт цивільного населення. Зокрема, об’єкт Сандармох став місцем розстрілу соловецького тюремного етапу 1937 року, в якому перебували відомі діячі культури, науки, військовики, технічна інтелігенція, священство.
Серед страчених вчені Степан Рудницький, Сергій Грушевський та Володимир Чехівський, Матвій Яворський, письменники Микола Зеров, Валер’ян Підмогильний, професори-історики Олександр Бадан-Яворенко, Сергій Грушевський, Володимир Чехівський, письменник та міністр освіти УНР Антін Крушельницький та багато інших.
«Розстріл Відродження» був присвячений 20-тій річниці жовтневої революції.
Під номером 177 у «розстрільному списку» був Микола Куліш, а під номером 178 – Лесь Курбас. Два геніальні побратими з українського «Розстріляного Відродження», яких не роз’єднала ця остання куля – одна на двох… Саме в такий спосіб (однією кулею з метою економії) було розстріляно Леся Курбаса та Миколу Куліша.
Урочище Сандармох стало одним із сумних символів Великого терору. Поблизу міста Медвеж’єгорська в Карелії у період 27 жовтня – 4 листопада 1937 року з нагоди наближення 20-річчя Жовтневої революції було розстріляно 1111 осіб, із них 287 українців та осіб, долі яких пов’язані з Україною.
Пам’ятаймо…
Підготував В.С.
Більше читайте в друкованому часописі “Галицька Зоря”